Röviden az euritmiáról
Az euritmia a versek és zenedarabok egyidoben hangzó és vizuális élményként való megjelentetése, innen az elnevezés is: szép, jó ritmus.
Az euritmia az egész test mozgásával, a tér és ido világában teszi láthatóvá a hangzó beszédet vagy a zenét. Ha az ember az egész testével beszél és énekel, a szó, a zene újra tetté, teremto erové válik.
100 éves az Euritmia
Ebben az évben szerte a világon rengetegen ünneplik az Euritmia születésének 100. évfordulóját.
Még 1911 decemberében történt, hogy a hirtelen megözvegyült Clara Smits 18 éves lánya – aki valamilyen ritmikus mozgást, táncot szeretett volna tanulni – pályaválasztásához Rudolf Steiner tanácsát kérte. Steiner, mintha csak erre a kérdésre várt volna, azonnal ígéretet tett egy új, a szellemtudomány alapjaira épülő mozgásművészet kifejlesztésére. 1912. szeptember elején, amikor aztán Lory-Maier Smits Münchenben a megígért új mozgásművészet kezdeti óráira várt, Rudolf Steiner az időpontot mégis kicsit későbbre halasztotta azzal, hogy ”a világ összes bölcsessége kell hozzá”, és ehhez sokkal több időre van szüksége. Szeptember közepén mégis megkezdődtek az órák. Az új mozgásformának Marie Steiner nemsokára nevet is talált: Euritmia. Lépésről lépésre egy kis csoport folyamatos szorgalomas gyakorlása mellett mindig újabb és újabb feladatok, gyakorlatok indították útjára ezt a ma már az egész világon elterjedt mozgásművészetet, ami a beszéd és ének teremtő erejét az egész test, főleg a karok mozgásával teszi láthatóvá.
Ahogy Steiner 1924-ebn Torquay-ban beszél róla: “az Euritmia még a fejlődése kezdetén van. (…) de mérhetetlen fejlődésre képes, mert hangszerként az emberi testet használja. Az pedig az összes világtitok kifejeződése. Egy igazi Mikrokozmosz. Ha az emberi lélek rajta keresztül megszólal, képes a világ minden titkát belső élete művészi megnyilatkoztatásaként szemünk elé tárni.”
Néhány gondolat az Euritmiáról
Az euritmia egy új mozgásművészet, amelyet a XX. század első felében (1912 – 1913) Rudolf Steiner segítő útmutatásai alapján egy kis csoport fejlesztett ki. Eleinte mint színpadi művészet jelent meg, majd a Waldorf-iskola megalakulásával a pedagógiában és a terápiában is alkalmazni kezdték.
Az euritmia mint látható beszéd és látható ének a hangképzés mozgástörvényein alapul.A kiáramló levegőt a gége és a hangképző szervek mint áramló, állandóan létesülő szobrot plasztikusan formálják meg. Ez a légáramlat a kinti levegővel találkozva továbbáramlik, és formákat hoz létre. Mindez a hangszálak rezgése, a gége és a fül felépítése miatt érzékeink számára mint hangzó, akusztikus élmény jelenik meg. Az euritmia megpróbálja ehhez a plasztikus részhez kapcsolódva mozgásban, vizuálisan is megjeleníteni a levegőáram létesülő, ritmikus mozgásait. Innen az elnevezés is: szép, jó ritmus.
Ez a plasztikus impulzus kapcsolódik a görög művészethez is. A görög szobrok és reliefek harmóniája és ritmusa elevenedik meg az euritmiában. Az euritmiához hasonlóan, a művészi beszéd is a plasztikus, ritmikus elemeket alkalmazza a gondolatok ki nem mondható részének megjelenítésére. Így a hangzók zeneisége, a ritmus és a forma plasztikussága, akár egy drágakő, sokkal több jelentést hordoz, mint ami első hallásra föltárul előttünk.
Az euritmia a hangzók plasztikájához, a gondolatok vonalszerűségéhez, a felépítés drámaiságához mozgással közelít. A versek és a zenedarabok így egy időben hangzó és vizuális élményként jelennek meg előttünk.
Az euritmia kapcsolódni kíván egy olyan fajta új élményhez, amely felszabadítja az embert, kitágítja egészen a kozmoszig, és megpróbálja az örök működő szellemiséget megjeleníteni a mozgásban.
Az euritmia Magyarországon
Az elso magyar euritmisták még Rudolf Steiner életében tanultak és dolgoztak Svájcban illetve Németországban. Éveken át kis csoportokban Magyarországon is ápolták az euritmiát, de az igazi fejlodés az 1989-es változás után kezdodött, amikor Scheily Mária és Clemens Scheuning intenzív bevezeto kurzusokat indítottak.
Ezt az új mozgásmuvészetet nagy érdeklodés fogadta, és gyorsan ismertté vált Magyarországszerte. 1992-ben indult Budapesten a magyar Euritmia Képzés, amelynek létrehozását, az érdeklodésen kívül, a dinamikusan fejlodo Waldorf mozgalom indokolta (jelenleg több, mint 20 iskolai, 40 óvodai csoport és 6 pedagógiai képzés muködik).
Az euritmia évek óta jelen van fakultatív tantárgyként a Gyógypedagógiai Tanárképzésen is.Pedagógiai euritmia
„Az euritmián edzett akaratero végigkíséri az embert egész életén, míg más akaratfejleszto módszerek hatása, az idoközben szerzett tapasztalatok és átélt események következtében késobb elhalványulhat."
(Rudolf Steiner: Három eloadás a népiskolai pedagógiáról)
A Waldorf óvodákban és iskolákban a gyerekeknek lehetoségük van négy éves koruktól kezdve, egészen az érettségiig euritmiázni.
A felnövekvo gyermek az elso évek ritmusos, alliterációs gyakorlataitól elindulva érett lírai, drámai és zenei eloadások bemutatásáig, az euritmia széles skáláját tapasztalhatja meg.
A „lélek tornája" a gyermekek harmonikus testi, lelki és szellemi fejlodését segíti.
Az euritmia jótékony hatása, a pedagógiai euritmián kívül, számos területen megjelenik, mint muvészeti-, gyógyeuritmia, idosek euritmiája, munkahelyi euritmia.